Технологія внесення хімікатів авіаційним методом — гарантована прибавка урожайності

Авіаційне внесення має ряд переваг, які роблять це рішення найефективнішим для виконання задач з застосуванням інтенсивних технологій вирощування сільськогосподарських культур. Всі операції авіаційним методом виконуються швидко, своєчасно, практично одночасно по всьому необхідному масиву поля. Це забезпечує умови для гарантованої прибавки урожайності від 10% до 30%.

Технологія внесення хімікатів авіаційним методом — гарантована прибавка урожайності

Сьогодні в Україні галузь відновлює втрачені позиції, пропонуючи аграріям нові моделі техніки та технології внесення, які покращать використання агрохімікатів та забезпечать прогнозованість фінансового результату фермерської діяльності. 

Технології повітряного внесення допомагають своєчасно виконувати операції інтенсивних технологій вирощування сільськогосподарських культур. Використання літака дозволяє охопити всі операції: захисту, підживлення та догляду за культурами протягом всього вегетаційного періоду — від посіву до збору врожаю.


Технології повітряного внесення. Посів

Посів — історично перша с/г операція для якої було використано повітряне внесення. Сьогодні повітряне внесення посівного матеріалу використовується здебільшого для посіву покривних культур.

Посів покривних культур за допомогою літаків є найбільш зручним та ефективним. Авіаційний посів дозволяє виконати операцію поки товарна культура ще не зібрана. Насіння покривної культури вноситься на зайняте товарною культурою поле у результаті чого покривна культура встигає вкоренитися на момент жнив. Інша перевага технології в економічній доцільності. Посів з літака знижує споживання палива за рахунок усунення необхідності у післязбиральному обробітку ґрунту та посіві за допомогою наземного обладнання.

Підживлення

Для того, щоб добрива працювали ефективно — їх необхідно вносити при підвищеній вологості. До того ж, добрива необхідно вносити своєчасно і практично одночасно по всьому масиву поля. Це умови, які гарантуватимуть прибавку врожаю при внесенні добрив. Наземна техніка — не здатна виконати ці умови з кількох причин. По-перше, вона не може виходити в поле при значній вологості грунту. По-друге, не може проводити ефективно операцію по внесенню швидко та в короткі строки. Щоб покрити великі площі в строки необхідна велика кількість наземної техніки і людського ресурсу. Інша справа — повітряне внесення авіаційним методом.

Внесення препаратів літаками дозволяє виконати цю роботи при великій вологості ґрунту і своєчасно покрити велику площу. При цьому задіюється незначна кількість людського ресурсу. Таким чином досягається головна мета — аграрій отримує максимальний ефекти від підживлення. Воно виконується в оптимальні строки і забезпечує кращий розвиток культур.


Зокрема, експерти рекомендують робити азотну підгодівлю за кілька внесень (два або більше), забезпечуючи рослини необхідною кількістю азоту саме тоді, коли їм це необхідно, не викликаючи ущільнення ґрунту та не ушкоджуючи посіви. Цю практику називають "годуванням із ложечки".

Внесення необхідної норми азотних добрив у кілька етапів у різні фази вегетації підвищує врожайність таких культур як рис, кукурудза, пшениця, соя, ріпак та інші культури. Багаторазове внесення також дозволяє уникнути вимивання азоту з ґрунту та збільшити позитивний ефект від препарата.

Серед американських фермерів поширений такий підхід у внесенні добрив літаками. І цей метод на практиці продемонстрував зростання врожайності.

Захист

Захист культур від хвороб та шкідників основна функція, яка сприяла поширенню технології повітряного внесення. За допомогою літаків великі господарства рятували врожаї промислових культур — кукурудзи, пшениці, бавовни та інших.

Відтоді використання технології стимулювалось урядами США, країн Південної Америки та СРСР (особливо на території України). У 70-і р Україна була першою по використанню авіації в сільському господарстві, а у 80-і на частку України приходилось 10% світового та 20% союзного об‘єму агроавіаційних робіт.

Сьогодні попит на послугу впав і літаки обробляють менше 1 млн га угідь за рік (у 2019 р — 531,2 тис га), однак це тільки в нашій країні. У всьому Світі нові технології та більш сучасні літаки лишають авіаційне внесення стабільно затребуваним (тільки в США щорічно обробляється більше 50 млн га).

Переваги технологій авіаційного внесення


Переважна більшість обробок в українських господарствах сьогодні виконується наземною технікою. З 2021 року додаткову конкуренцію складає повітряне внесення за допомогою дронів-обприскувачів (технологія активно почала використовуватись в Україні у 2019 р). Серед переваг такого внесення:
 • можливість обробки не консолідованих полів та масивів (БПЛА);
 • великий вибір препаратів та рекомендацій по їх нормуванню і застосуванню (наземні обприскувачі);
 • зрозуміла технологія (БПЛА, наземні обприскувачі).

Однак в БПЛА є ряд недоліків, які не дозволяють за допомогою неї закрити усі потреби агровиробників. БПЛА не використовуються на великих площах. Вони продемонстрували свою ефективні на незначних площах, але в Україні посіви культур досягають тисяч гектарів. І в такому випадку, дронам складно впоратись.

Інтегратори рішень малооб’ємного внесення за допомогою дронів-обприскувачів також постійно вдосконалюють технологію та знайомлять з нею аграріїв на численних днях поля та під час демонстраційних заходів. Це хороший приклад того, що технологія повітряного внесення працює. А літаки дозволяють масштабувати впровадження цієї технології і закривати всі необхідні площі.

Беззаперечні переваги літаків роблять це рішення найефективнішим для виконання задач з застосуванням інтенсивних технологій вирощування сільськогосподарських культур:
 • авіаційне внесення може виконуватись при вологому ґрунті, отже не виникатиме проблема забур’яненості полів через затримку при внесенні ґрунтових гербіцидів (на відміну від наземної техніки);
 • при авіаційному внесенні не пошкоджуються рослини, що дозволяє вносити препарати як на стадії появи сходів, так і на пізніх стадіях вегетації (наземна техніка залишає витоптування — в середньому від 3 до 5%, чим менше поле, тим більше, за рахунок частіших розворотів, технологічні колії, може пошкоджувати стеблеві рослини);
 • значно переважають будь-якого конкурента у швидкості обробки (БПЛА та наземну техніку).

Завдяки робочій швидкості 145-241 км/год, та здатності підіймати в повітря 378-3028 літрів корисного навантаження, продуктивність роботи сучасного літака може становити до 3 тис га на день. Ефективність нанесення препаратів на поверхню рослин також забезпечується завдяки тому, що літак через високу швидкість та велику вагу притискає активні речовини і запобігає їх зносу (в БПЛА проблема зносу присутня). А також за рахунок використання електростатичних форсунок.

Вони надають краплям заряду, внаслідок чого краплі активно притягуються до рослин і рівномірно покривають їх. В результаті внесення здійснюється рівномірно, включаючи важкодоступні ділянки, які інші види обприскувачів можуть не обробити.


Завдяки системі опускання стріли форсунки працюють в менш збуреному повітрі. В кожній форсунці встановлений електронний дозувач — соленоїд широтно-імпульсної модуляції — який дозволяє  контролювати витрату та тиск. Завдяки сучасному програмному забезпеченню  ProMaker під час виконання операції пілот із кабіни може контролювати внесення та вмикати/вимикати форсунки, щоб контролювати норму виливу в залежності від карти завдання та умов польоту.

Для порівняння продуктивності між повітряним та наземним внесенням експлуатанти зі штату Міссісіпі провели експеримент. Для авіаційного внесення використовувався літак Air Tractor AT-502B з шириною захоплення 18 метрів, а для наземного — установка John Deere R4030 з 27-метровою стрілою. Протягом середнього 12-годинного дня літак обробляв до 3000 га, в той час як наземний обприскувач лише 200 га. Порівняння показує, що обробка з повітря приблизно в 15 разів продуктивніша, ніж наземна при роботі з пестицидами та рідкими добривами.Літаки Air Tractor — найкраще рішення для авіаційного внесення на українскому ринку

В Україні також вже є можливість впровадження інтенсивного вирощування сільськогосподарських культур за допомогою сучасних літаків.

З 1 вересня 2022 ТОВ "Хімічні авіаційні технології" пропонує українському ринку більш досконалі рішення для ефективного внесення препаратів. "Хімічні авіаційні технології" є офіційним дилером американської компанії Air Tractor, яка виготовляє найпопулярніший сільськогосподарський літак у світі AT-502B (з 1987 року було випущено понад 1000 літаків серії 502) з корисним навантаженням у 1,893 куб м. Також Air Tractor випускає найбільший серійний одномоторний сільськогосподарський літак у світі AT-802А з ємністю бункера 3,028 куб м.

Окрім цих компанія пропонує й ряд інших моделей.

Практика використання найкращих моделей літаків з сучасним устаткуванням доводить, що авіаційне внесення є своєчасним і високоточним. Всі технології, які зараз використовується на сучасних наземних обприскувачах, спочатку використовувались на літаках.

Для дотримання технологій внесення препаратів літаки Air Tractor оснащені системами:
 • GPS-позиціонування;
 • контролю висоти штанги обприскувача;
 • системою змінної швидкості;
 • технологією точного внесення;
 • можливістю контролю витрати препаратів;
 • системою скорочення довжини штанги під час виконання внесення препарату,
 • технологією широтно-імпульсної модуляції (контроль тиску, відключення форсунок тощо).


Переваги використання моделей літаків Air Tractor. Навігація

Сьогодні, коли в тренді точне землеробство, може здатись що галузь сільськогосподарської пілотованої авіації оперує застарілими методами. Насправді ж технологія GPS, що стала доступна аграріям на початку 90-х років, спочатку з’явилась в літаках. Технологія змінила стандарти розпилення агрохімікатів літаками так само, як вона це зробила для галузі землеробства в цілому. Вже на початку 90-х років система супутникового позиціонування дозволяла визначати положення літака з похибкою до 15 метрів. Сьогодні точність GPS-позиціонування літака під час виконання операції майже не має похибки.

Точність внесення

Сучасні технології дозволяють досягти ефекту диференційованого внесення навіть при авіаційному розпиленні препаратів. Для цього використовується технологія, що поєднує GPS, карти ГІС та технології регулювання витрат препарату.  Таким чином, можна вносити продукт зі змінною нормою відповідно до потреб поля, визначених картою приписів ГІС. Переваги для аграрія — економія агрохімікатів та висока ефективність використання препарату.


Суцільне внесення добрив також може бути високотехнологічним. На сучасних агролітаках для внесення препаратів використовуються форсунки з дозаторами із комп'ютерним керуванням для забезпечення рівномірного внесення добрив із постійною швидкістю. Розкидачі добрив також використовують зміну ширини відкриття бункера в залежності від швидкості польоту. Таким чином витримується відповідна норма витрати препарату незалежно від швидкості польоту літака.

Якісне та ефективне виконання таких операцій як авіаційне внесення рідких комплексних добрив та сипучих, внесення стимуляторів росту, десикації рослин, розсіву трихограми, склеювання ріпаку, обробітку садів та виноградників, обробіток сільськогосподарських культур агрохімікатами для боротьби з хворобами, бур’янами та шкідниками тощо, може підвищити врожайність до 30% та зменшувати витрати до 10% як конкретного господарства, так і української рослинницької галузі в цілому.